Íme a BLSZ 2007-2008. évi I. Futsal Utánpótlás Tornájának játékszabályai!
W. 2007.12.13. 14:15
Mint ismert, csapatunk hétvégén - korábban honlapunkon többször is beszámoltunk a BLSZ Téli Utánpótlás Teremlabdarúgó Torna elnevezéssel bemutatott, de időközben átnevezett eseményről - a Budapesti Labdarúgó Szövetség 2007-2008. évi I. Futsal Utánpótlás Tornáján vesz részt a IV. csoport tagjaként (helyszín: 1222 Budapest, Promontor utca 89/A.; időpont: vasárnap 8.00). Ennek apropóján ma a torna játékszabályait ismertetjük kedves látogatóink számára! Jó böngészést!

2007-2008. évi I. Futsal Utánpótlás Torna
U13-as korosztály: 2007. december 16. (vasárnap)
Játékszabályok
Nevezhető játékosok száma
Minden csapat 12 fő játékost nevezhet egy mérkőzésre!
A labda
A mérkőzésen speciális futsal labdával játszanak a csapatok.
A játékvezető
Minden mérkőzés vezetésére 2 fő játékvezetőt kell kijelölni, akiknek teljes jogköre van a mérkőzéssel kapcsolatosan, és felelnek a játékszabályok betartásáért illetve betartatásáért. Jogkörüknek gyakorlása akkor kezdődik meg, amikor a játék helyszínére érkeznek, és addig tart, amíg el nem hagyják azt. A cserejátékosok is a játékvezető hatásköre alá tartoznak, függetlenül attól, hogy a játékban részt vesznek-e, vagy sem. Vitás esetben mindig az I. számú játékvezető döntése a végleges. A játékvezető mérkőzéssel kapcsolatos döntései végérvényesek.
A játékteret határoló vonalak
A játékteret jól látható vonalakkal kell határolni! A vonalak ahhoz a területhez tartoznak, amelyet határolnak. A hosszabbik vonalakat oldalvonalnak, a rövidebb vonalakat kapuvonalnak nevezzük. Minden vonalnak 8 cm szélesnek kell lennie! A felezővonal két egyenlő részre osztja a játékteret. A kezdőpontot a játéktér közepére kell festeni! A kezdőpont közepéből egy 3 m sugarú körívet kell húzni!
A büntetőpont
Mindkét kapufától egyenlő távolságra, a kapuvonaltól 6 m-re a játéktérre befelé egy jól látható jelet kell megjelölni! Ez a büntetőpont.
A játék időtartama
A mérkőzés „futóórával” 2 x 10 percig tart. Az óra megállítása a játékvezető hatásköre. A játékvezetőnek sérülés esetén kötelező megállítani az órát! Az adott félidő utolsó 30 másodpercében a játékvezetőnek ajánlott megállítania az órát, ha büntetőrúgás vagy szabadrúgás következik, esetleg ha a labda elhagyta a játékteret illetve bármilyen okból ha megszakad a játék. A félidők közötti szünet időtartama 1 perc. Időkérésre nincsen lehetőség a mérkőzés során!
A játékosok száma
A mérkőzést két csapat játssza 5-5 fővel, és ezek közül az egyik kapus.
A cserezóna
A cserezóna az oldalvonal mellett található. A cserezónát a kispadok előtt kell kijelölni és minimum 5 m szélesnek kell lennie! A cserezónát jelölő vonal egy 80 cm hosszú és 8 cm széles vonal, amely 40 cm-re húzódik be a játéktér felé. A cserezónákat a felezővonaltól legalább 5 m-re kell felfesteni!
A csere
A mérkőzésre cserejátékosok nevezhetők! Ezek száma maximum 7 fő lehet. A mérkőzés folyamán a csere száma korlátlan. A játékosoknak a cserezónán belül kell elvégezniük a cserét! A lecserélt játékos később ismét részt vehet a játékban. A cserét végre lehet hajtani egyaránt, ha a labda játékban és játékon kívül van. Minden játékos helyet cserélhet a kapussal!
A szabályos csere végrehajtásának módja:
1. A lecserélendő játékosnak először el kell hagynia a játékteret!
2. A becserélendő játékos akkor léphet be a játéktérre, ha azt előzőleg elhagyta a lecserélendő játékos!
3. A csere akkor van végrehajtva, ha a cserejátékos belép a játéktérre!
A csere esetén felmerülő büntető rendelkezések szerint ha egy cserejátékos belép a játéktérre, mielőtt a lecserélendő játékos azt elhagyná, akkor a játékot meg kell szakítani, a vétkest sárga kártyával kell figyelmeztetni, és a játékot közvetett szabadrúgással kell folytatni az ellenfél számára onnan, ahol a labda a játék megszakításának pillanatában volt! Ebben az esetben a FIFA érvényben lévő Futsal játékszabályai közül a 13. szabály általánosan kötelező rendelkezéseit kell figyelembe venni!
Ha a cserejátékos nem a cserezónában lép be illetve a lecserélendő játékos nem a cserezónában megy le (kivéve sérülés esetén), akkor a játékot meg kell szakítani, a vétkest sárga kártyával kell figyelmeztetni, és a játékot közvetett szabadrúgással kell folytatni az ellenfél számára onnan, ahol a labda a játék megszakításának pillanatában volt! Ebben az esetben a FIFA érvényben lévő Futsal játékszabályai közül a 13. szabály általánosan kötelező rendelkezéseit kell figyelembe venni!
Az oldalrúgás
Az oldalrúgás a játék folytatásának módja. Oldalrúgásból közvetlenül nem érhető el gól! Oldalrúgással kell folytatni a játékot, ha a labda teljes terjedelmével, akár a földön, akár a levegőben elhagyja a játékteret az oldalvonal mentén!
A szabályos oldalrúgás végrehajtásának módja:
1. A labdát az oldalvonalra kell helyezni, ahol a játékteret elhagyta!
2. A rúgást a labdát utoljára érintő csapat ellenfele végzi el!
3. A rúgó játékosnak a labdát a játéktéren kívül állva, lábbal a játéktérre kell juttatnia!
4. Az ellenfél játékosainak a letett labdától legalább 5 m-re kell állniuk!
5. A rúgó játékos csak akkor érhet újra a labdához, ha azt más is érintette már!
6. A labda akkor kerül játékba, ha azt a játéktérre befelé elrúgták és elmozdul ezáltal!
Az oldalrúgás esetén felmerülő büntető rendelkezések szerint az ellenfélre száll át az oldalrúgás joga, ha a rúgást végző játékos a nem megjelölt helyről végzi el a rúgást, és ha azt a játéktéren belül állva végzi el!
A sarokrúgás
Sarokrúgást kell ítélni, ha a labda teljes terjedelmével áthalad a kapuvonalon (nem a kapufák között) és ha azt utoljára a védő csapat játékosa érintette!
A labda játékon kívülre kerülése
A labda játékon kívülre kerül, ha akár földön, akár levegőben elhagyja a játékteret, ha a játékvezető megszakítja a játékot, vagy ha a mennyezetet érinti a labda.
A labda játékban maradása
A labda játékban marad, ha nem kerül játékon kívülre, ha a kapufákról illetve a keresztlécről a játéktérre visszapattan, vagy ha a játékvezetők egyikéről - aki a játéktéren belül tartózkodik - továbbpattan az.
A kapukidobás
A kapukidobás a játék folytatásának módja. Kapukidobásból nem érhető el közvetlenül gól! Kapukidobással folytatódik a játék, ha a labda akár földön, akár a levegőben teljes terjedelmével elhagyta a kapuvonalat (kivéve a kapufák között), és ha azt utoljára a támadó csapat játékosa érintette. Ha a labda játékban van, akkor a kapus miközben más játékos nem érinti a labdát nem dobhat gólt!
A szabályos kapukidobás végrehajtásának módja:
1. A labdát a kapus a büntetőterületen belül állva kézzel a játéktér bármelyik pontjára kidobhatja!
2. Az ellenfél játékosainak a büntetőterületen kívül kell állniuk!
3. A labda akkor kerül játékba, ha azt a kapus a büntetőterületen kívülre dobja!
A kapukidobás esetén felmerülő büntető rendelkezések szerint, ha a labda közvetlenül kidobásnál nem hagyja el a büntetőterületet, akkor a kapukidobást meg kell ismételni!
Ha a kapus kézzel érinti a csapattársa oldalberúgása által, vagy bármelyik más játékszituáció során szándékosan hazaadott labdát, akkor az ellenfél javára megítélt közvetett szabadrúgással kell a játékot folytatni. Ebben az esetben a FIFA érvényben lévő Futsal játékszabályai közt megtalálható általánosan kötelező rendelkezéseket kell figyelembe venni!
Sárga kártyás figyelmeztetés
Sárga kártyával kell figyelmeztetni azt a játékost, aki
- a játékvezetők engedélye nélkül belép a játéktérre
- a játékvezetők engedélye nélkül elhagyja a játékteret
- büntetőrúgás, sarokrúgás, esetleg szabadrúgás esetén nem tartja be az előírt távolságot
- késlelteti a játék újraindítását
- következetesen vét a játékszabályok ellen
- mozdulatokkal, esetleg szavakkal nemtetszését fejezi ki
- sportszerűtlenül viselkedik!
Piros kártyás kiállítás
Piros kártyát kell felmutatni, majd ki kell állítani azt a játékos, aki
- brutálisan játszik
- durva szabálytalanságban vétkes
- ellenfél csapatát büntetőrúgást, vagy szabadrúgást maga után vonó eszközzel nyilvánvaló gólszerzéstől fosztja meg
- ellenfél csapatát kezezéssel nyilvánvaló gólszerzéstől fosztja meg (kivéve a saját büntetőterületen belül álló kapust)
- ellenfelét, esetleg valaki mást leköp
- goromba, esetleg sértő kifejezéseket használ
- második sárga kártyát maga után vonó figyelmeztetést követ el!
Ha a játékvezető piros kártyával kiállít egy játékost, akkor a kiállított játékosnak el kell hagynia a játékteret! Ő már nem térhet vissza a játékba! A kiállítás időtartama 2 perc. Amennyiben a kiállított játékos csapata gólt kap, akkor kiegészülhetnek! Egy csapat, melyben egyszerre több játékos is a kiállítás sorsára jutott, az ellenfél csapatának gólszerzéseit követően, értelemszerűen gólonként egy-egy játékossal egészülhet ki. Ha gólt kap valamelyik csapat, és közben mindkét csapatból van kiállított játékos, akkor nem egészülhet ki egyik csapat sem!
A sorfal távolsága a letett labda játékba hozatala előtt minden esetben 5 m kell, hogy legyen!
Sípcsontvédő használata kötelező!
Minden más esetben a FIFA érvényben lévő, futsalra vonatkozó játékszabályait kell figyelembe venni!
|